Příliš krátký provaz

Autor: Matthew FitzSimmons

Anotace:
Je to už deset let, co beze stopy zmizela čtrnáctiletá dcera senátora Lombarda. Případ nikdy nebyl vyřešen. Když však Gibson Vaughn, bývalý mariňák a mimořádně schopný hacker, dostane fotografii, na níž je Suzanne, jeho nejlepší kamarádka z dětství, zachycena v době, kdy už se pohřešovala, pouští se do vlastního pátrání. Jenomže podle všeho není jediný, kdo se o osud ztraceného děvčete začne znovu zajímat… Vynikající, akcí nabitý politický thriller!
Podrobnosti:

Originální název: The Short Drop
Počet stran: 400
Hmotnost: 600 g
Rozměr: 150 x 233 mm
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-5646-7
Rok a měsíc vydání: 2017/02 (anglický originál 2015/12)


Série:
  • Gibson Vaughn #1 (The Short Drop)
  • Gibson Vaughn #2 (Poisonfeather)
  • Gibson Vaughn #3 (Cold Harbor)
  • Gibson Vaughn #4 (Debris Line)
Autor:

Matthew FitzSimmons se narodil v Illionis, vyrůstal však v Londýně, na což velmi rád vzpomíná jako na idylické dětství. Ve Spojených státech vystudoval psychologii, namísto ní se však věnoval především divadlu. Po několika letech strávených v New Yorku „prchl“ do Číny, kde také napsal svůj první román. Momentálně žije ve Washingtonu a vyučuje literaturu a divadlo.
Příliš krátký provaz (The Short Drop, 2015) je první politický thriller ze série s Gibsonem Vaughnem. Román měl hned po vydání nebývale velkou a kladnou odezvu na internetu, o čemž ostatně svědčí i to, že byl v prosinci 2015 vyhlášen nejlepší knihou měsíce jak na Amazonu, tak na Goodreads.com.

Anotace z obalu knihy:

Je to už deset let, co beze stopy zmizela Suzanne, čtrnáctiletá dcera senátora Lombarda. I přes enormní snahu policie nebyl případ nikdy vyřešen. Když tedy bývalý mariňák a mimořádně schopný hacker Gibson Vaughn dostane nabídku od někdejšího šéfa senátorovy ochranky, aby se přidal do pátrání po Suzanne, s níž ho z dětství pojí pevné pouto, neodmítne ...
Přestože nedává smysl, aby se fotografie, na níž je Suzanne zachycena v době, kdy už se pohřešovala, objevila teprve teď.
Přestože mu Lombard - dnes už viceprezident, který právě ve stranických primárkách usiluje o prezidentskou nominaci - může sebrat mnohem víc než jen život otce, který senátorovi v minulosti věrně sloužil, než se za záhadných okolností oběsil.
Přestože je od začátku jasné, že zmizení Suzanne je součástí jakési podivné vyšší hry.
Přestože podle všeho není jediný, kdo se o osud ztraceného děvčete začne znovu zajímat.

Ukázka z knihy:

"Co všechno víš o tom, co Vaughn dělal v armádě?"
"Vím, že testoval průniky do cizích sítí. Slavný hacker."
"To není tak úplně pravda."
"Tohle stojí v jeho složce," namítla, ale okamžitě si uvědomila, že za tím stojí ještě něco. "Jenže to byla jen zástěrka, že?"
"Ano, to byla."
"A co tedy ve skutečnosti dělal?"
"Počkej, rád bych se tě na něco zeptal. Jak dostaneš dvě helikoptéry nad území cizího suverénního státu, což je flagrantní narušení jejich vzdušného prostoru, a posadíš je přímo do centra jednoho z jejich největších měst, aniž bys vzbudila jakoukoli pozornost?"
"Máš na mysli bin Ládina. Pákistán."
"Teoreticky," odvětil Abe. "Řekněme, že ano. Polož si otázku, jak se nám to povedlo. Polož si otázku, jak to, že netušili, že tam jsme, dokud se to nedozvěděli ze zpráv."
"Ty helikoptéry měly speciální vybavení. Něco jako ty neviditelné bombardéry."
"To je částečně pravda, ovšem jen částečně. Do jisté míry se ti může povést helikoptéru ztišit, takže nedělá takový hluk, možná je úplně tichá, ale co radary? Takovou helikoptéru nedokážeš před radarem úplně skrýt, rozhodně ne před pákistánskou vzdušnou obranou. Pentagon zrušil program vývoje neviditelné helikoptéry v roce 2004. Tahle technologie se nedá jen tak přenést na jiný produkt."
"Tak jak?"
"Radar je pouhý přístroj. Software zpracovává elektrické impulzy, takže se na obrazovce objeví to, co rarad zaznamenal. Není tedy jednodušší ovládnout samotný software? Vložit do jejich systému kód, který zajistí, že jim software ukáže jen to, co chceš, aby viděli? Voila, vrtulníky, které tam jsou, tam vlastně nejsou. Rozumíš?"
"To jsme udělali?"
"To udělal Vaughn," prohlásil Abe.

Recenze

Velice napínavá detektiva o "bývalém" hackerovi, který se zaplete do pátrání po zmizelé dívce. I když je kniha označována jako politický thriller, dějem více převládá hacking, sledování, pátrání a násilí. Od všeho trochu, nudit se rozhodně nebudete. Pro někoho se může děj zdát předvídatelný, osobně jsem však do poslední strany s napětím očekával, jak vše dopadne. Po odborné stránce z oboru IT Security nemám s "počítačovými triky" problém, dokonce i pro laika bude vše srozumitelné. Knihu všem vřele doporučuji, můžete se těšit na mnoho zvratů, někdy je děj malinko komplikovaný, ale zvědavost vás donutí číst pořád dál. Super obal knihy, anotace mírně zavádějící, každý den jsem přečetl cca 100 stran, kdybych knihu nechal na víkend, pravděpodobně bych vše odložil stranou a přečetl ji na jeden zátah.
Další informace:

https://www.databazeknih.cz/knihy/prilis-kratky-provaz-326102?c=all

https://www.goodreads.com/series/169696-gibson-vaughn

https://kavarna.bux.cz/detail/recenze-prilis-kratky-provaz

https://www.informuji.cz/clanky/3678-prilis-kratky-provaz-patrani-po-senatorove-dceri-zacina-recenze/

https://www.centrum-detektivky.cz/vse/prilis-kratky-provaz-matthew-fitzsimmons
Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Reviewed by Kamil Vavra on října 07, 2018 Rating: 5

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.