Litevec zatčen za krádež více než 100 milionů dolarů rozesíláním podvodných emailů

Podle nedávno zveřejněné obžaloby amerického ministerstva spravedlnosti, se 48-letému litevskému podvodníkovi jménem Evaldas Rimasauskas podařilo obelstít dvě americké technologické firmy a přinutit je odeslání platebních transakcí za více než 100 milionů dolarů.Rimasauskas se pod falešnou identitou vydával za zástupce legitimního asijského výrobce hardware. Pomocí phishingových emailů urgoval různé společnosti a požadoval platbu údajného dluhu pomocí bankovních převodů.

To se mu dařilo prostřednictvím bankovních účtů, které měl pod kontrolou v Lotyšsku, Kypru, Slovensku, Litvě, Maďarsku a Hong Kongu. Peníze přesouval z jednotlivých účtů, aby zabránil odhalení. Jeho zatčení bylo možné díky spolupráci bank a FBI, kterým se také podařilo zajistit zatím nezveřejněnou částku. Na tomto případu je pozoruhodné právě množství odcizených peněz.

Ve zprávě se uvádí, že tento druh podvodu provozoval od roku 2013 až do 2015. Cíleně se zaměřoval pouze na multi-milionové společnosti. I když není jasné, jestli úspěšně obelstil více než dvě společnosti.

Rimasauskas byl zatčen minulý týden litevskými orgány, souzen bude v New Yorku. Ve středu byl obviněn z bankovního podvodu, praní špinavých peněz a krádeže identity. Za každé z mnoha obvinění mu hrozí 20 let ve vězení.
"Tento případ by měl sloužit jako důležité upozornění pro všechny společnosti (i ty vyspělejší), že i oni se mohou stát obětí phishingových útoků a kybernetických zločinců", řekl úřadující prokurátor Joon H. Kim. "A toto zatčení by mělo sloužit jako varování pro všechny kybernetické zločince, že budeme usilovně pracovat na jejich vystopování, ať už jsou kdekoliv, a doženeme je k odpovědnosti".
Více zdrojů:

https://www.theguardian.com/technology/2017/mar/22/phishing-scam-us-tech-companies-tricked-100-million-lithuanian-man

http://www.theverge.com/2017/3/21/15014614/doj-lithuanian-scammer-email-phishing-scam-tech-companies

https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/100-million-phishing-scam-lands-lithuanian-man-in-prison-17837.html
Litevec zatčen za krádež více než 100 milionů dolarů rozesíláním podvodných emailů Litevec zatčen za krádež více než 100 milionů dolarů rozesíláním podvodných emailů Reviewed by Kamil Vavra on března 23, 2017 Rating: 5

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.